2o Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου

2o Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου

Το 2o Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας απλώνει τις φτερούγες πάνω από την πόλη ξεκινώντας στις 25 Μαΐου το κινηματογραφικό του ταξίδι, που θα διαρκέσει ως τις 3 Ιουνίου. Στην κινηματογραφική «γιορτή»- που εφέτος είναι αφιερωμένη στο σκηνοθέτη Νίκο Νικολαίδη – θα προβάλλονται ταινίες και αφιερώματα σε Φεστιβάλ της Ελλάδας της Ευρώπης και της Κίνας. Οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 200 δείχνοντας ότι, σε μια εποχή κρίσης οι δημιουργοί προσπαθούν και θέλουν να αλλάξουν το αύριο της χώρας μας.

Το Φεστιβάλ φέτος θα αναπτυχθεί σε οκτώ χώρους, με προβολές του πληροφοριακού μέρους του φεστιβάλ, του διαγωνιστικού στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, με εκθέσεις από δέκα σημαντικούς εικαστικούς καλλιτέχνες, και σημαντικό αφιέρωμα στον αγαπημένο σκηνοθέτη μας Νίκο Νικολαίδη. Το «International Wild film Festival Vaasa Filland» θα είναι για δεύτερη χρονιά μαζί μας, φέρνοντας και το «4th Ya’an Panda Animal&Nature Film Festival in Ya’an China» από την Κίνα. Στο φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί αφιέρωμα στο «κάμερα Ζιζάνιο» και στο «artfool video festival» .Το 2ο Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας θα προβάλει σε όλες τις κατηγορίες του πάνω από 100 ταινίες με 40 πρεμιέρες δίνοντας την ευκαιρία στο αθηναϊκό κοινό να ερθει σε επαφή με το πιο δημιουργικό κομμάτι της κοινωνίας μας.

 

ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Ηλίας Ιωσηφίδης, Παραγωγός Σκηνοθέτης
Βασιλική Κάππα, Συγγραφέας , Εικαστικός, Σκηνοθέτης
Κωνσταντίνος Νιάρχος, Ηθοποιός
Βάλια Κουτσούρη, Εκπαιδευτικός
Κώστας  Πλατιώτης  Εκπαιδευτικός
Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Χρήστος Ν. Καρακάσης Παραγωγός Σκηνοθέτης Σεναριογράφος
Πρόεδρος Φεστιβάλ: Ευτυχία Αργυροπούλου Ηθοποιός

Κριτική Επιτροπή

Δημήτρης Αθανίτης Σκηνοθέτης
Άννα Μαχαιριανάκη Ενδυματολόγος Σκηνογράφος
Γιώργος Μοράρης Ποιητής
Κώστας Αποστολάκης Ηθοποιός
Γιάννης Κλάδος Σκηνοθέτης-Δ/ντης Φωτογραφίας
Ειρήνη Στείρου Σκηνοθέτης (βραβευμένη στο Πρώτο Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας- Βραβείο Σκηνοθεσίας)

Διοργανώτριες Εταιρείες Φεστιβάλ www.shortfilmfestival.gr
ΚΟΥΙΝΤΑ Production  www.kouinta-production.gr
L.A THEATER  www.latheater.gr

Πρόγραμμα 2ου Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας

Παρασκευή 25 Μαΐου

Χώρος La Favorita
Έναρξη  18:00

Πληροφοριακό Ταινίες Μυθοπλασίας
Τοψαχαλίδης Φάνης-Σκέψεις
Τσιτσίμης Γιάννης-Στο Τέλος Όλοι θα Πεθάνουμε
Κυριακίδης Αβραάμ-Είναι Αληθινό;
Ντούλια Βασιλική-Pandora’s Handbag
Καρασαχινίδης Παντελής-Ερινύες
Mιχαλόπουλος Χαράλαμπος-Μια Απλή Ιστορία
Τράνος Δημήτρης-Θα πληρώσει;
Κοψαχείλης Γιάννης-Ένας Μεγάλος Έρωτας
Αμοιρόπουλος Σπύρος-Προσωπογραφεία
Αμοιρόπουλος Σπύρος-Last Recall
Κόλλιας Ευάγγελος-Έξω
Παπαδόπουλος Αβραάμ- Ομολογία
Κουκάς Δημήτρης-Να Προσέχεις

Διαγωνιστικό  Ταινίες Ντοκιμαντέρ
Θεοδοσίου Νίκος -Mini Docs1
Μισουρίδης Γιάννης-Lost Bodies
Τολάκης Αντώνης-Voiceless
Κουτρουμάνου Χρύσα   Η Πλατεία..Πριν, Μετά και Κατά τη Διάρκεια


Πληροφοριακό Video Art- Animation

Κουβαράς Γιώργος-THUMBNAIL
Καρασαχινίδης Παντελής-Antitotalitorianism
Παπαθανασίου Αργυρώ -Same as Usual
Κολοκύθας Βασίλης-Περιπλάνηση
Ζιάκου Αλεξάνδρα-Όνειρα Ψυχής

Αφιέρωμα στο Artfools Video Festival
Σάββατο 26 Μαΐου
Έναρξη 18:00
Χώρος La Favorita
Πληροφοριακό Πειραματικό
Καρασαχινίδης Παντελής -Σκλαβιά
Ναλπαντίδης Γιώργος-Virtualities
Παπαδόπουλος Αβραάμ -Το Όνειρο

Πληροφοριακό Σπουδαστικές Ταινίες
Χάρος Ορέστης-Μίλα
Γιουρούκης Αργύρης-Η Υποκειμενική Έννοια του Ωραίου
Μαρκόπουλος Στάθης-Μίλα Στο Μέλλον
Μίτσης Παναγιώτης (Σχολείο Χολαργού) Τα Όμορφα Ποτάμια… Όμορφα Καταστρέφονται
Σπινθηρόπουλος Πάνος -Δε Μας Αφορά
Χάλκος Μανώλης-Ανέκφραστος Έρωτας
Ριζικός Μανώλης-Ξαναβγήκε Ο Ήλιος
Τοσίδης Δημήτρης-Τα Φαντάσματα της Χεβρώνας
Σουσούρης Ανδρέας Μάριος-Ρομάντζο Υπό Το Σεληνόφως

Διαγωνιστικό  Ταινίες Ντοκιμαντέρ
Αμοιρόπουλος Σπύρος-Play It Like Beckett
Βουλγαράκης Χρήστος-Άγιος Παύλος
Γκουζιώτης Δημήτρης -Από Πυλό
Γιάννης Κασπίρης-Με λένε Στέλιο


Κυριακή 27 Μαΐου
Θέατρο Βικτώρια ώρα 21:00

Παράσταση Ενταγμένη στα Πλαίσια του  2ου Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας

Οι Συνένοχοι Πρόκειται για το ολοκαίνουριο σουρεαλιστικό θεατρικό έργο της Βασιλικής Κάππα «Οι Συνένοχοι». Το γέλιο και η συγκίνηση, συνδυάζονται σε μια πολυεπίπεδη ιστορία που ανακινεί τα θέματα της ύπαρξης, των βαθύτερων επιθυμιών και των κοινωνικών συμβιβασμών! Οι επτά ήρωες, έρχονται αντιμέτωποι με τις χαώδεις δυνάμεις της φύσης Σκηνοθεσία: Χρήστος Ν. Καρακάσης, Φωτισμοί: Γιάννης Κλάδος, Μουσική: Κεφάλαιο 24, Dr Atomic, OMMA, Σκηνογραφική Επιμέλεια: Άννα Μαχαιριανάκη, Δημιουργική Εκτέλεση Σκηνογραφίας: Roberta Nitsos,Επιμέλεια Κουστουμιών: Μάγδα Καλέμη, Βοηθός Σκηνοθέτη: Κώστας Κουτρούλης, Παίζουν: Ευτυχία Αργυροπούλου, Σάββας Γραμματικός, Σοφία Μπεράτη,Σοφία Μπιλιάτη, Κωνσταντίνος Νιάρχος, Λιζέτα Σπανού Συμμετέχει ο Νίκος Παπούλιας

Στα πλαίσια των παράλληλων εικαστικών δράσεων του φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου , οργανώθηκε η ομαδική έκθεση 10 διακριτών καλλιτεχνών με τίτλο «Ψηφιακή Πραγματικότητα». Πρόκειται για μια εικαστική τοποθέτηση σε σχέση με έναν ραγδαία αναπτυσσόμενο ψηφιακό πολιτισμό που επιδρά σε  όλη τη σφαίρα της ανθρώπινης δράσης. Οι εικαστικοί, θα παρουσιάσουν την δουλειά τους σε 5 χώρους στο κέντρο της πόλης.
Θα συμμετέχουν οι:

ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΟΥ ΚΕΛΛΥ (γλύπτρια)
ΓΥΦΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ (ζωγράφος)
Εγκαίνια 28 Μαΐου NIXON, Αγησιλάου 61Β Κεραμεικός
ΚΑΠΠΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ζωγράφος)
ΠΑΝΤΟΥΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ  (Ζωγράφος/Εικονογράφος)

Εγκαίνια 29 Μαΐου TAILOR MADE, Πλατεία Αγ. Ειρήνης 2 Μοναστηράκι
ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (γραφίστας)
ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ ΘΟΔΩΡΗΣ (ζωγράφος)
ΒΡΕΤΤΟΥ ΙΩΑΝΝΑ (φωτογράφος)
Εγκαίνια  30 Μαίου MAGAZE ,Αιόλου 33 Αθήνα
ΠΕΡΡΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ (ζωγράφος)
ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (φωτογράφος)

Πέμπτη 31 Μαΐου KANJI, Σοφοκλέους 5 Αθήνα
KERN CHRISTOPH (ζωγράφος, video art)
Προβολή στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
1η Ιουνίου Φινλανδικό Ινστιτούτο Αθηνών

Για δεύτερη φορά , το Φινλανδικό διεθνές φεστιβάλ Wildlife Vaasa festival  θα δηλώσει παρών και το Ya’an Panda Animal and Nature Film Festival από την επαρχία Σιτσουάν στην νοτιοδυτική Κίνα, τη γη των Panda


Wildlife Vaasa Festival: 

1- High meets low, by Sus Productions, Siltaloppi Productions, 11 min, Finland 2011
2- Fields of Demeter  University of Bergen, Knut Krzywinski  45 min, Norway 2007
3- From Pain tio Paradise Wildlife Vaasa Festival, Ilias Missyris, 14 min, Finland 2012
4- Go Away by Bao Jian, 7 min (animation), China 2011
Ya’an Panda festival:
5- Bird’s Nest Ning Jingwu, 90 min China 2008
6- The Legent of Amber by Lei Xiaoyan, Lei Chen Jinxia, 14min China 2009
7- Tibetan Mastiff by Chen Xuejiao 33min, China 2009
8- Bird Whisper, Lv Bin, 29 min  China 2008
2  Ιουνίου Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Ώρα Έναρξης 18:00


Διαγωνιστικό Σπουδαστικές Ταινίες

Αναγνωστοπούλου Αγγελική-Το Ποντίκι
Κολιαράκη Κατερίνα-Γραφείο Επιστροφών
Καρατζέτζου Γιώτα-Μια Νύχτα
Γκώτσης Δημήτρης- Ronald Rammul-Hidden Life
Ζήση Γιώτα-Το Ραντεβού
Μπάρμπας Θέμης-Madeleine
Ορέστης Σταυρόπουλος-Δημήτρης Σταυρόπουλος -Tόπος Εδώ
Ανέστης Ανδρέας-Rewind

Πειραματικό Διαγωνιστικό

Αυγουστίδης Νίκος-Το Φιλί
Ρωμαϊδης Γιώργος-This Is?
Σπρουτσκίδου Νάντια-Της Ψυχής Ακρογιαλιά
Σπρουτσκίδου Νάντια-Ο Θάλαμος του Πόνου
Τσάντας Θάνος Innocent Parents
20:30 Αφιέρωμα στον Σκηνοθέτη Νίκο Νικολαίδη

LACRIMAE RERUM (1962)
O ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ  (2002)
3 Ιουνίου Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Ώρα Έναρξης 18:00

Διαγωνιστικό Video Art – Animation
Βενετσιάνος Χρήστος-375 B.C
Δαλδάκης Κων/νος- Αναμόρφωση
Καρασαχινίδης Παντελής – Η Κέλυ Τινάζει τα Σεντόνια
Καρασαχινίδης Παντελής-Εις το Όνομα του Πατρός
Καραδήμας Βαγγέλης-Η Ελπίδα Πεθαίνει Τελευταία
Καλλίνικου Γαρυφαλλιά -Η Αποσύνθεση της Έμμονης Μνήμης
Καλλίνικου Γαρυφαλλιά -Γκιούριν και Μέιβ
Καλλίνικου Γαρυφαλλιά  Πρόσωπο της Mae West που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως διαμέρισμα
Καλλίνικου Γαρυφαλλιά Η Εικόνα Εξαφανίζεται
Καλλίνικου Γαρυφαλλιά Η Γαλάτεια των Σφαιρών
Μίλτση Ελένη-Εκκρεμότητα
Μελανίτου Φούλη-Μνήμη
Διαγωνιστικό Μυθοπλασία
Βακάλη Ιωάννα -“31 Δεκεμβρίου”
Maurizio Von Trap-Miss Mia Meows
Maurizio Von Trap-Matador
Νάκος Δημήτρης-Felix Culpa
Νάκος Δημήτρης-Κάπου στο Χάρτη
Σδράλλης Αποστόλης-Το μοιρολόι
Παπαευαγγελίου Βαγγέλης-Time Dementia
Ρηγόπουλος Γιάννης- Βοντίτσος -Γιώργος TIMOΡ
Τελζίδης Γιώργος-Ο Κύριος Π.
Βουρνάς Θοδωρής-Στην Άλλη Όχθη
Βουρνάς Θοδωρής-Η Μεγάλη Κομπίνα
Κουκάς Δημήτρης-The Story Of My Life
Αγγελίδης Δημήτρης-The Gift
Γιουζέπας Δημήτρης- Θεοδωρίδου Εύα Living City
Νεοφώτιστος Θανάσης- Fur…Sophie
Σκούρας Αλέξανδρος-Gran Partita
Ηλιόπουλος Γιώργος-Ένα Απλό Σχέδιο
Πιζάνια ‘Ηρια-China Doll
22:30  Τελετή Λήξης Βραβεύσεις
Τρίτη 26 Ιουνίου ομαδικό FINISHAGE HOXTON

ΙΔΡΥΜΑ ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ Πειραιώς 206 Ταύρος, ΦΙΝΛΑΝΔΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩΝ Ζήτρου 16 Αθήνα, NIXON, Αγησιλάου 61Β Κεραμεικός  HOXTON, Βουτάδων 42 Γκάζι, KANJI, Σοφοκλέους 5 Αθήνα
MAGAZE, Αιόλου 33 Αθήνα, TAILOR MADE, Πλατεία Αγ. Ειρήνης 2 Μοναστηράκι, LA FAVORITA Τοσίτσα και Ζαίμη 13 Εξάρχεια, HOXTON, Βουτάδων 42 Γκάζι
25 Μαΐου με 3 Ιουνίου 2012
www.shortfilmfestival.gr 

Πηγή: athina984.gr

Posted in Σινεμά and tagged , , , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *